Kurkuma właściwości lecznicze - Zamiennik Szafranu prosto z IndiiKurkuma to roślina uprawna, rosnąca w ciepłym klimacie, w wielu regionach świata. Wywodzi się z Azji, a rośnie również np. w Ameryce Południowej. Wchodzi w skład przyprawy curry, ale jest także wykorzystywana w medycynie tradycyjnej i coraz częściej współczesnej.

 Lecznicze zalety znane są od setek lat. Słynie m.in. z właściwości przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych, żółciopędnych, oczyszczających, diuretycznych, hepatoprotekcyjnych, tonizujących i antymutagennych. To sprawia, że od dawna kurkumę stosuje się w leczeniu wielu chorób, takich jak kolka, czerwonka, żółtaczka, schorzenia wątroby, katar, ospa wietrzna, świerzb, przeziębienia, zapalenie spojówek i w schorzeniach dróg moczowo-płciowych oraz w przypadkach niestrawności, a nawet reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wszechstronność dość wcześnie skłoniła naukowców do jej dokładnego zbadania. Zaczęto jak to zwykle bywa od analizy składu chemicznego. Pierwszą wyizolowaną substancją (rok 1870) była kurkumina, odpowiedzialna za żółtą barwę rośliny. Kolejne wnioski z badań potwierdziły niezwykłość zastosowań kurkumy w medycynie ludowej. Obecnie jest ona jedną z najlepiej zbadanych roślin leczniczych, a ilość patentów, w jakich została uwzględniona przekracza 600. Również liczba artykułów w prasie naukowej poświęconych kurkumie jest imponująca.

Wracając do kurkuminy, dziś już wiadomo, że jest ona substancją odpowiedzialną za całą aktywność terapeutyczną . Po pierwsze działa antyoksydacyjnie, czyli przeciwutleniająco, co jest istotne gdyż wymiata wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie tzw. chorób cywilizacyjnych. Aby zobrazować czym jest oksydacja wystarczy wyobrazić sobie masło wystawione przez dłuższy czas na działanie powietrza i temperatury. Wiadomo powszechnie, iż takie masło szybko zjełczeje. Podobne procesy zachodzą w organizmie. Należy więc zawsze pamiętać o antyoksydantach, które zapobiegają utlenianiu, czyli „jełczeniu” naszego organizmu. Po drugie kurkumina działa przeciwzapalnie, obniżając poziom histaminy i wzmagając naturalną produkcję kortyzonu. Po trzecie przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, co wpływa na poprawę krążenia, jednocześnie chroniąc nas przed arteriosklerozą. Po czwarte chroni wątrobę przed czynnikami toksycznymi. Istnieje także wiele dowodów na kanceroprewencyjne działanie kurkuminy. A w ostatnich testach laboratoryjnych okazało się, że ma właściwości inhibicyjne w stosunku do wirusa HIV.

W kuchni Kurkuma używana jest bardzo często w potrawach dalekiego wschodu, w szczególności pochodzących z Indii . Ma właściwości barwiące np. nadaje kolorytu potrawą zawierające ryż. Jest składnikiem wielu mieszanek przyprawowych takich jak curry czy różne odmiany masali i jako przyprawa jednorodna ma też podobne zastosowanie bez mieszanek. Smakowo Kurkuma jest raczej neutralna, może być to zarówno jej plusem jak i minusem. Z reguły dodaje się ją w niewielkich ilościach. Kurkuma jest również używana przez kucharzy jako zamiennik szafranu.

Mówiąc o kuchni, trzeba wspomnieć o najbardziej popularnym produktem, który powstaje na bazie indyjskiego szafranu, jest to „złote mleko”. Napój działa rozgrzewająco na ludzkie ciało, skutecznie zwalczając oznaki przeziębienia. Co więcej, ekstrakt chroni organizm przed wirusami i bakteriami oraz poprawia ogólny nastrój, „Złote mleko” często bywa stosowane jako odpowiednik silnych leków, dlatego wielu mieszkańców Azji określa napój mianem naturalnej aspiryny.

Więcej o złotym mleku napiszemy w kolejnym poście. Jeżeli chcesz zakupić dobrej jakości kurkumę, zapraszamy do naszego sklepu internetowego TUTAJ
Nie ma swoistego smaku, jest raczej neutralna. Można tę cechę potraktować zarówno jako wadę, jak i zaletę, ponieważ dzięki temu możemy dodawać ją do rozmaitych potraw nie wpływając na ich walory smakowe. Przypraw z reguły używamy niewielkie ilości dodając je do potraw. Warto zwrócić uwagę, że już 1 g kurkumy dostarcza ok. 20 mg cennego potasu i o 0,45 mg cynku!

https://bonavita.pl/kurkuma-wlasciwosci-zastosowanie-do-czego-dodawa
Nie ma swoistego smaku, jest raczej neutralna. Można tę cechę potraktować zarówno jako wadę, jak i zaletę, ponieważ dzięki temu możemy dodawać ją do rozmaitych potraw nie wpływając na ich walory smakowe. Przypraw z reguły używamy niewielkie ilości dodając je do potraw. Warto zwrócić uwagę, że już 1 g kurkumy dostarcza ok. 20 mg cennego potasu i o 0,45 mg cynku! Jak na tak niewielkie ilości stosowanego dodatku wartości są imponujące!

https://bonavita.pl/kurkuma-wlasciwosci-zastosowanie-do-czego-dodawac
Nie ma swoistego smaku, jest raczej neutralna. Można tę cechę potraktować zarówno jako wadę, jak i zaletę, ponieważ dzięki temu możemy dodawać ją do rozmaitych potraw nie wpływając na ich walory smakowe. Przypraw z reguły używamy niewielkie ilości dodając je do potraw. Warto zwrócić uwagę, że już 1 g kurkumy dostarcza ok. 20 mg cennego potasu i o 0,45 mg cynku! Jak na tak niewielkie ilości stosowanego dodatku wartości są imponujące!

https://bonavita.pl/kurkuma-wlasciwosci-zastosowanie-do-czego-dodawac

Komentarze