Skórka Cytryny - Skórka Cytryny Właściwości i Zastosowanie w Kuchnii

Cytryna to jeden z najpopularniejszych cytrusów używanych na świecie. Jej właściwości zdrowotne takie jak między innymi bardzo duża zawartość witaminy C oraz charakterystyczny smak są powszechnie znane. Ale co kryje w sobie skórka tego owocu która zazwyczaj jest wyrzucana?

Tak samo jak owoc zawiera bardzo dużo witaminy C, co naturalnie przyczynia się do zwiększonej odporności organizmu. Dodatkowo dzięki zawartości flawonoidów ma silne działanie przeciwutleniające, czyli ma działanie korzystne w profilaktyce raka i chorób układu krążenia. Na dodatek niweluje zbieranie się cholesterolu i retencji płynów w organizmie. Pomaga nam ona eliminować toksyny z organizmu, daje to przy tym efekt odmładzający. Przyspiesza przemianę materii i zapobiega przy tym zaparciom, stanowi przy tym nieocenioną pomoc przy wzdęciach jelitowych.Skórka cytryny nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla organizmu, kryje się w niej samo zdrowie.

W kuchni skórka cytryny to idealny dodatek nie tylko do herbaty rożnego rodzaju napoju czy soków  ale również wspaniały dodatek do wypieków i chłodnych napoi w upalne dni. Starta skórka cytrynowa jest też ciekawym dodatkiem do drinków, bardzo apetycznie łączy się z napojami na bazie wina, wódki czy whisky. 

Mając na uwadze jej bardzo duże właściwości zdrowotne można z niej przygotować pyszny orzeźwiający napar i wprowadzić go na stałe do swojej diety.

Przepis na napar jest bardzo prosty, do jednego litra wody dodajemy skórkę i sok z około 2 cytryny. Dodajemy do tego miód, stevie lub syrop klonowy dla posłodzenia, smak napoju mogą wzbogacić  również liście mięty.

Zapraszamy do zakupu skórki cytrynowej w naszym sklepie internetowym TUTAJ

Komentarze