Kminek - Kminek właściwości i zastosowanie
Kminek należy do rodziny roślin selerowatych. Jak powszechnie wiadomo już w średniowiecznej Europie, jak również i w Polsce od początków czasów historycznych był przyprawą która miała zastosowanie w dużej ilości potraw. Jego lekko korzenny aromat powoduje, że przyprawa znajduje zastosowanie przede wszystkim w potrawach mięsnych. Przydaje się zatem do dziczyzny, z których wydobywa głębię smaku. Warto go także dodawać do każdego rodzaju ciężkostrawnych i tłustych dań, takich jak np. zapiekanki, lasagne czy pizza. Jego działanie przyspieszające trawienie pozwoli bowiem szybko pozbyć się ich negatywnego wpływu na sylwetkę i nie dopuści do nagłego wzrostu poziomu złego cholesterolu. Kminek dobrze sprawdza się dodawany do twarożku czy wykorzystany jako składnik domowych wypieków (zarówno tych w formie pieczywa do kanapek, jak i słodkich bułeczek). Szczególnie doskonale wypada również w zestawieniu z kapustą czy serem żółtym. Posypane nim słone paluszki czy krakersy zyskają na smaku. Taka przekąska wykonana domowym sposobem znacznie lepiej wpłynie na organizm, niż jedzenie tych tradycyjnych z dodatkiem soli. Choć wydawałoby to się niezbyt trafionym pomysłem, to warto wiedzieć, że przyprawa ta świetne podkreśla też smak owoców morza! Słowem lista potraw z udziałem kminku jest dość duża, więc warto odważyć się na kulinarne eksperymenty.

Posiada on również właściwości lecznicze do których zaliczamy: eliminacje gazów powstałych z powodu nadmiernych procesów gnilnych w jelitach, działa mlekopędnie, moczopędnie, pasożytniczo-bójczo, napotnie, uspokajająco, wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwroztoczowo, przeciwtrądzikowo i przeciwwirusowo. Pobudza czynności serca i układu nerwowego, poprawia apetyt, reguluje krwawienia miesięczne, ułatwia przyswajanie składników pokarmu, usuwa stany skurczowe w przewodzie pokarmowym, wzmacnia ruchy perystaltyczne jelit, wzmacnia procesy przemiany materii przez aromatyzację, poprawia trawienie, pobudza wydzielanie śliny, soku żołądkowego, soku trzustkowego i soku jelitowego, działa żółciopędnie. Zwiększa przepływ krwi przez nerki i rozszerza tętniczki nerkowe, zwiększa przepuszczalność śródbłonków nerkowych.

Jeżeli przekonaliśmy Ciebie do używaniu kminku na co dzień w swojej kuchni, możesz zamówić go w naszym sklepie internetowy TUTAJ

Komentarze