Kmin Rzymski - Kmin Rzymski czy Kumin?
Kmin rzymski znany także jako kumin charakteryzuje się ostrym, odświeżającym smakiem. Nadaje ciekawy aromat daniom mięsnym. Jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny selerowatych, pochodzącą z Azji. Przyprawę stanowią owoce podobne do owoców kminku zwyczajnego, lecz są nieco większe. Przyprawa ta zawiera do 4% olejku eterycznego i flawonoidy o innym zapachu i smaku niż kminku zwyczajnego. Owoce i ziele działają przeciwzapalnie, moczopędnie oraz napotnie, pobudzają serce, ośrodek oddechowy, powodują wydzielanie soków trawiennych.

Charakteryzuje się on nie tylko walorami smakowymi ale ma również działanie lecznicze. Wyciągi wodne, alkoholowe z ziela i olejek eteryczny kuminowy działają przeciwzapalnie, przeciwgnilnie, mukolitycznie, rozkurczowo (spazmolitycznie), pobudzajaco na serce i ośrodek oddechowy, pobudzajaco na wydzielanie soków trawiennych, moczopędnie, napotnie, żółciopędnie i antyseptycznie, fotouczulająco, mlekopędnie.  Działa uspokajająco, przeciwreumatycznie i przeciwartretycznie (zwiększa wydalanie kwasu moczowego). 

Zaleca się go używać gdy posiada się: nieżyty układu oddechowego, zaburzenia trawienia, bezsenność, zaburzenia w wydzielaniu soków trawiennych i żółci, choroby wątroby (np. stany zapalne, wirusowe zakażenia), skąpomocz, obrzęki, choroby skórne (trądzik, łuszczyca, bielactwo), choroby ropne, przeziębienie, choroby zakaźne, reumatyzm, niedoczynność tarczycy, zapalenie jąder i jajników, skąpe i nieregularne miesiączkowanie,  grzybice skórne i układowe,  nieżyt żołądka, jelita cienkiego i jelita grubego, kamica moczowa i żółciowa.
 


W kuchni kmin rzymski nazywany także kuminem bardzo dobrze sprawdza się jako przyprawa do potraw z nasion strączkowych, warzyw jak i dodatek do kasz czy ryżu. Przyprawia się nim również kapustę kiszoną. Bardzo dobrze sprawdza się do przyprawiania zup, gulaszów, ryb czy innych mięs.
Fani wypieków używają go do posypania chlebów czy ciast. Aromatyzuje się nim również napoje alkoholowe jak i desery.

Jeżeli potrzebujesz w swoim domu kumin możesz zamówić go TUTAJKomentarze