Czosnek Niedźwiedzi - Co to jest czosnek niedźwiedzi?


Czosnek niedźwiedzi to jedno z najsilniejszych ziół skutecznie czyszczących żołądek, jelita oraz krew. W jego skład wchodzi olejek lotny, który zawiera związki siarki nadające mu typowy czosnkowy aromat. Substancja ta wydalana jest z ciała człowieka przez nerki, przewód pokarmowy, skórę oraz w przez płuca i może ten proces trwać nawet do kilku dni.

Czosnek niedźwiedzi jest 20-krotnie silniejszy od czosnku pospolitego i nie posiada typowego dla czosnku pospolitego przykrego zapachu.

W Polsce jest niemal zupełnie nieznany, można go spotkać dziko rosnący m.in. w Bieszczadach, Sudetach, Karpatach, Puszczy Białowieskiej i Kampinoskiej jest pod częściową ochroną gatunkową. Natomiast w Niemczech nie jest objęty ochroną. Ma tam bardzo wszechstronne zastosowanie, jest bardzo popularny i powszechnie stosowany.  W okresie, gdy pojawia się świeży bärlauch, czyli pod koniec marca i w kwietniu, niemal w każdej restauracji i gospodzie jest przynajmniej jedno z nim danie, a nierzadko organizowane są dni czy festiwale potraw z czosnkiem niedźwiedzim.
Czosnek niedźwiedzi jest wśród przypraw i ziół jednym z największych odkryć ostatnich lat. Zalecany jest jako składnik wiosennych zup, sosów można go też dodawać do sałatek i kisić oraz marynować w oliwie, nadaje się doskonale jako posypka do kanapek, zapiekanek, itp.

Produkt kupisz TUTAJ

Komentarze